Úvod

Jo-jo efektNadváha a tým aj obezita sú charakterizované nadmerným ukladaním tuku v tele. Vznikajú ako dôsledok nerovnováhy medzi príjmom potravy a výdajom energie. Preto veľa pacientov potrebuje k zníženiu a udržaniu hmotnosti sústavnú pomoc. Ľudia sa často snažia chudnúť pomocou zaručených redukčných diét. Látková výmena sa tak naprogramuje na „núdzovú spotrebu“. Počas diéty beží celý čas úsporne avšak aj potom, keď sa opäť normálne stravuje. Toto má za následok, že sa vybuduje ešte viac tukových zásob. Tento nemilý efekt diét je tzv. jo-jo efekt.

Po opakovaných redukčných diétach môže dôjsť k regulérným blokádam látkovej výmeny . U niektorých ľudí je preto látková výmena natoľko zablokovaná, že nemôžu schudnúť, pokiaľ nejedia nič. To znamená, že musí dôjsť k oživeniu látkovej výmeny, ak chceme schudnúť.

V hypotalme (časť medzimozgu) je umiestnené centrum hladu a sýtosti, ktoré riadi náš apetít. Hypotalmus velí vojsku hormónov hladu a sýtosti. Mal by vlastne koordinovať hlad, sýtosť a chute. Ibaže u veľa ľudí už táto koordinácia nie je v poriadku. Pretože nejeme, keď máme hlad, ale prijímame prázdne kalórie. Keď je žalúdok plný presunie sa hormón cholezytokinin, vytvárajúci pocit sýtosti, do hypotalmu a hlási: „prerušiť prijímanie potravy“. Ale, ak napriek tomu niečo zjeme, vyrába sa tukové tkanivo leptin. Tiež tento hormón povie: „K dispozíci je dostatok energie“. U ľudí s obezitou toto väčšinou už nefunguje. Správy „prerušiť prijímanie potravy“ a „dostatok energie“ nie sú už vnímané .

Preto treba aktivovať a povzbudiť činnosť štítnej žľazy, ktorá spolupracuje na tvorbe hormónov riadiacich pocit hladu a sýtosti v hypotalme. Vyladením týchto procesov sa telo nastaví na správnu činnosť, zníži sa nadmerná chuť do jedla, zníži sa príjem potravy, telo si zvykne na pravidelnosť menších dávok jedla a tým sa mu dá signál, že si nemusí tvoriť zásoby a vy sa začnete zbavovať nadbytočných kíl.