Fajčenie

Fajčiť človek začína obyčajne v mladom veku zo zvedavosti, z frajeriny, pre pocit spolupatričnosti v kolektíve. Neskôr siaha po cigarete pri riešení určitých životných situácií, pri strese prípadne naopak z nudy.
Pri fajčení nadobúda pocit uvoľnenia, cíti sa pokojnejší. Učí sa dosiahnuť cieľ bez vnútornej duševnej rovnováhy. Pocit príjemnosti a pohodlnosti chce zažiť znova a znova. A tak siahne čoskoro po cigarete pri každej príležitosti. Čím menej sa namáha, tým je jeho vôľa slabšia. U fajčiara je postupne čoraz ťažšie nájsť pokoj aj bez cigarety. Potrebuje ju, už bez nej dlho nevydrží a stáva sa závislým. Vášnivá žiadostivosť je už v ňom zakotvená a ťažké je s fajčením prestať. Stáva sa otrokom fajčenia. Útek k droge, akou je aj nikotín, poukazuje na určitú pohodlnosť i nedostatok vôle a sebadôvery.

Ak sa fajčiar rozhodne prestať fajčiť je dôležité jeho vážne a pevné rozhodnutie z vlastnej vôle, ostatné prostriedky sú iba oporou. Telo abstinujúceho človeka začne potom, prirodzene, znovu produkovať látky, ktoré boli doteraz nahrádzané drogou. Drogy majú totiž podobné účinky ako látky, ktoré organizmus dokáže sám prirodzene produkovať. (Pod duševným tlakom v snahe dosiahnuť pokoj, telo produkuje endorfíny, pri zvýšenej ostražitosti nadobličková žľaza zas produkuje adrenalín). Ich neobyčajný účinok spočíva v tom, že zvyšujú účinok týchto látok. (Pôsobenie morfia je podobné účinkom hormónu endorfínu, nikotín je svojím zložením blízky acetylcholínu tzv. "neurotransmitteru" - látky, ktorá zabezpečuje prenos informácií od jednej nervovej bunky k druhej).
Pri strese, nepokoji alebo strachu môžeme dosiahnuť vnútorný pokoj buď impulzom z vlastnej vôle, čo vedie k príslušnému vylučovaniu v tele, alebo si ho môžeme vynútiť umelou cestou zvonka, napr. prísunom nikotínu prostredníctvom fajčenia.
Fajčenie však okrem uvoľnenia stresu a napätia prináša množstvo zdravotných rizík:
spôsobuje rakovinu pľúc, hrtana, ústnej dutiny a pier, zvyšuje riziko kardiovaskulárnych chorôb, infarktu myokardu, mozgovej mŕtvice, šedý zákal očí, zápaly stredného ucha, skoršie zhoršenie a strata sluchu, žlté zuby a nikotínová tvár, skorší výskyt vrások, bronchitídy, časté zápaly pľúc, choroby žalúdka a dvanástnika, nádor obličiek, nádor slinivky brušnej; u fajčiarov je rakovina hrubého čreva dvakrát častejšia, fajčenie ďalej znižuje aj sexuálnu potenciu a plodnosť.... a veľa iných !
Tým, že fajčiar fajčí, neohrozuje len svoje zdravie, ale aj zdravie svojich blízkych, lebo sa stávajú pasívnymi fajčiarmi, znepríjemňuje im tak život.