Úvod
Biorezonancia
Možnosti liečby
Alergie
Čo je alergia?
Symtómy
Rozdelenie
Choroby z alergií
Ekzém
Astma
Celiakia
Psoriáza
Zápaly
Intolerancia laktózy
Bolesti
Akútne problémy
Chronické problémy
Závislosti
Antinikotínová terapia
Redukčná terapia
Cenník
Ohlasy
Kontakt

Ekzémtiež ekzém, neurodermatitída, endogénny ekzém je svrbiaci kožný zápal (dermatitída). Zápal je neinfekčný a môže byť alergického ale aj nealergického pôvodu. Alergický ekzém býva však veľmi častý.

Vyvolávajúci alergén býva spravidla požitý alebo vdýchnutý, čo je dôvodom, že mnoho pacientov o alergii spočiatku vôbec neuvažuje. Najčastejšími alergénmi sú peľ, prach, roztoče, perie, sliny a srsť zvierat (mačka, pes, kôň, morča), baktérie, pliesne, potraviny, kovy, parfémy a pod.)

Provokujúce faktory sú ďalej aj akútne i chronické zápaly, prebiehajúce často skryte - kontakt s dráždivými látkami, sezónne vplyvy (zhoršenie - jar a jeseň), stres, hormonálne zmeny (menštruácia, pôrod, klimaktérium)

Zápal postihuje predovšetkým pokožku. V akútnej fáze sa prejavuje výskytom svrbiacich, začervenaných ložísk, na ktorých sa tvoria mokvajúce pľuzgieriky. Pri chronickej forme je koža zhrubnutá a sú pri nej typické aj farebné zmeny.

Druhy ekzémov:

Atopický ekzém (atopus - nefunguje správne). Ľudia trpiaci na tento ekzém majú ako imunitné, tak i nervové a kožné odchýlky. Imunitná odchýlka (atopia) spôsobuje kožnú alergickú reakciu na ľubovoľný alergén.

Kožná odchýlka se prejavuje nedostatočnou tvorbou ochrannej kožnej tukovej vrstvy. Preto je koža suchá, má zníženú bariérovú funkciu a umožňuje prienik alergénov a infekcie.

Nervové odchýlky se prejevujú svrbením, dráždivosťou a citlivosťou kože

Kontaktný ekzém vzniká priamym stykom pokožky s určitým materiálom, látkou nebo alergénom. Keď chemická látka poškodí pokožku priamo, hovoríme o iritačnom ekzéme. Príkladom môže byť poškodenie kože kyselinou nebo lúhom. Poškodenie často spôsobujú i umývacie a pracie prostriedky používané v domácnosti.

Kontaktom pokožky s alergénom vzniká alergický ekzém. Príčinou jeho vzniku je precitlivelosť imunitního systému, ktorá se prejaví neprimeraným rozsahom imunitnej odpovede a vznikom zápalu.

Seboroický ekzém. Predispozičnými faktormi je zvýšená produkcia mazu mazovými žľazami (seborea). Taktiež sa uvažuje o účinku lipofilnej kvasinky Malassezia furfur (Pityrosporum ovale), ktorá patrí k fyziologickému osídleniu kože. Ďalšie faktory vzniku sú nedostatok riboflavínu (vitamín B2), pyridoxínu (vitamín B6), biotínu (vitamín H), ako aj poruchy metabolizmu mastných kyselín Jej zvýšený výskyt je v oblastiach so zvýšenou produkciou kožného mazu.

Vyrážka z plienok - dráždivá reakcia na moč alebo stolicu dieťaťa.

Liečba:

Z tohto vidieť, že pri liečbe je treba odstrániť precitlivenosť organizmu na alergény, odstrániť mikroorganizmy z tela a tým aj z kože a podporiť psychiku. Na takúto liečbu je vhodná biorezonančná liečba, ktorá nielen objaví príčiny ochorenia ale aj podporí organizmus vysporiadať sa s nimi.